Cilt ve Vücut Temizliğinin Önemi

Cilt ve Vücut Temizliğinin Önemi
2 Ocak 2015 tarihinde eklendi, 1.800 kez okundu.

Cildimizle ilgili kişisel temizlik ile birçok hastalığı engellemek mümkündür. Örneğin; soğuk algınlıkları, ishalli hastalıklar, cilt mikrobik hastalıkları, bazı alerjik hastalıklar, mantar, uyuz ve bitlenme gibi parazit dolayısıyla oluşabilecek hastalıkları sayabiliriz. Düzenli ve doğru vücut temizliği az önce belirttiğimiz birçok cilt sorununu ve hastalığını önleyen önemli bir unsurdur.

Düzenli kişisel temizliğin önüne geçtiği bir diğer sorun ise vücut kokusudur. Vücut kokusu, vücudumuz yüzeyinde bulunan bakterilerin (mikropların) vücut terini parçalamasına bağlı olarak oluşur. Vücut bölgelerinde koku meydana getiren bölgeler; kıl köklerinin yoğunlukta olduğu koltuk ve kasık altları ve de gün boyunca kapalı kalan ayaklardır. Her banyoda özellikle bu bölgelerin iyice yıkanmasını öneriyoruz. Eğer o gün duş alınamamış ise, az önce belirttiğimiz bölgelerin sabunlu bir bezle ve ardından su ile yıkanması gerekmektedir. Unutmayın deri üzerine sürülen deodorant ve ter önleyici bazı ürünler sadece kokuları maskeler. Bu nedenle bu ürünler biz temizlik aracı olarak değil geçici bir uygulama olarak görülmelidir.

Kıyafetlerimize sinen ter kokuları beden temizliği yapılsa da aynı kıyafetlerin yıkanmadan kullanılması halinde kalıcı olur. Kazaklar genelde sık yıkanmazlar. Bu yüzden kokunun tespitini yapmalı ve gerektiğinde yıkamalıyız.

İnsan bir süre sonra kendi ter kokusuna duyarsızlaşır. Gün içerisindeki yoğun bedensel çalışma ter miktarını artırır ve biz farkedemeyebiliriz. Bedensel etkinliği fazla olmadığı halde bazı kişilerde ter miktarı fazla olabilir. Bu durum genellikle ergenlik ve menapoz dönemlerinde oluşabilir.

Günlük yapılan banyo her zaman sizi zinde ve ferah tutacaktır. Sağlıklı günler dileriz…

Doğa

Hayatınızın daha sağlıklı olması için gerekli küçük bilgiler vermeye çabalıyorum yazılarımda. Lütfen beni takip etmeye devam edin...

Latest posts by Doğa (see all)

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git