Yumurtalı Sardalya Tava Tarifi

Yumurtalı Sardalya Tava Tarifi
14 Nisan 2015 tarihinde eklendi, 3.131 kez okundu.

Yumurtalı Sardalya Tava Nasıl Yapılır?

Yumurtalı Sardalya Tava Tarifi.

Yumurtalı Sardalya Tava Yapılışı.

Çocuklar genelde balık yemeye pek yanaşmazlar. Hem kılçık ayıklaması olsun hem de balığın tadına alışkın olmamaları olsun onların balık ile beslenmelerine engel olur. Vereceğim tarif hem çocukları ve tüm sofradakileri kılçık temizleme derdinden kurtaran hem de lezzetli bir kızartma deneyimi yaşatan bir tarif. Kesinlikle denemelisiniz.

Kaç Kişilik:2-4            Hazırlama Süresi: 30 dakika

Malzemeler:

  • 1 kilo temizlenmiş sardalya
  • 2-3 yumurta
  • Sıvı yağ
  • Mısır unu
  • Tuz

Hazırlanışı:

Bu tarifin en zor tarafı sardalyaları kılçıklarından ayırmak oluyor. Yalnız onun da bir süre sonra artık o kadar zor olmadığını anlayacaksınız. Sardalyaların kılçıklarını daha rahat çıkarabilmek için önce kuyruklarını kesin. Bir elinizle balığın sırtından bastırarak balığı tam ikiye açın ve kılçığın balığın bir tarafında kalmasını sağlayın. Kuyruk tarafındaki kılçıktan tutarak yukarı doğru çekin. Kafaya yakın tarafında ince kılçıklar olduğu için orada kılçık kopabilir, sorun değil o kısmı ayrıca çıkarabilirsiniz.

yumurtalı sardalya tava

Tüm kılçıkları temizledikten sonra işimiz daha da basitleşiyor. Önce 2 adet yumurtayı kırın ve iyice çırpın. 3. yumurtayı ihtiyaç kalırsa kullanabilirsiniz. Geniş bir tepsi ya da gazetenin üzerine mısır unu dökün ve tuz da ekleyerek elinizle karıştırın.

yumurtalı sardalya tava

Sardalyaları iç tarafları birbirine bakacak şekilde ikişerli yapıştırın. Önce mısır ununa bulayın sonra da yumurtaya bulayın ve 1-2 cm yüksekliğindeki kızgın yağın içinde kızarmaya bırakın.

yumurtalı sardalya tava

İki tarafında güzelce kızardığını gördüğünüzde artık kağıt havlu ya da peçete serdiğiniz geniş bir kaba sardalyaları alabilirsiniz demektir.

yumurtalı sardalya tava

Umarım tarifimi denersiniz. Şimdiden Afiyet Olsun :)

Kuzey

Mutfağınızdaki hoş kokuların yardımcısı olmayı çok isterim. Umarım tariflerimi beğenirsiniz.
Görüşlerinizi paylaşmayı unutmayın :)

Latest posts by Kuzey (see all)

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git